Radca Prawny w Gorzowie

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego – przebieg postępowania:

Aby doszło do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego konieczne jest skierowanie w tym zakresie pozwu do sądu rodzinnego. Pozew musi był opłacony (5% wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty alimentów pomnożonej przez 12 miesięcy) i należycie uzasadniony.

Podstawą prawną jest art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgodnie z którym: „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

Zmianę stosunków powoduje zdarzenie, wskutek którego obowiązek alimentacyjny wygasa. Najczęściej jest to uzyskanie przez uprawnionego zdolności do samodzielnego utrzymywania się. Nie ma tutaj żadnej granicy wieku, jest to kwestia każdorazowo indywidualnie rozpatrywana przez sąd.

Warto zwrócić uwagę na treść wyroku Sadu Apelacyjnego w Szczecinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 kwietnia 2019 r. III AUa 1/18: „obowiązek alimentacyjny nie wygasa z mocy prawa, a właściwą drogą do realizacji roszczenia o zmianę obowiązku alimentacyjnego jest droga postępowania sądowego. Art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Przez zmianę stosunków należy rozumieć wszelkie zmiany w statusie ekonomicznym stron powodujące zmianę (zwiększenie, ale i zmniejszenie) zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego lub też zmianę (zwiększenie, ale i zmniejszenie) zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. 

Zmiana stosunków może więc doprowadzić zarówno do zmiany wysokości (podwyższenia lub obniżenia) obowiązku alimentacyjnego, jak i do jego wygaśnięcia”.